Niespodziewana wyprawa do Indii – spotkanie z globtroterem P. Kowalczykiem – 11.05.15 r.

11 maja 2015 r. w ramach cyklu spotkania z ciekawym człowiekiem podróżnik, Piotr Kowalczyk poprowadził prezentację dla uczniów Gimnazjum i klas szóstych Szkoły Podstawowej w Witoni. Ten podróżnik, geograf, miłośnik kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami zaprosił  do wysłuchania i obejrzenia relacji z niecodziennej wyprawy do Indii.

Piotr Kowalczyk przedstawił Indie jako kraj kontrastów. Ludzie żyją albo w niewyobrażalnym bogactwie, albo w skrajnej biedzie. Budynki albo wręcz ociekają złotem, albo są zrujnowanymi ruderami - takie przykłady można mnożyć. Podróżnik zauważa również, że drugie imię Indii to... chaos. Przepisy ruchu drogowego nie istnieją, pierwszy jedzie ten, kto ma większe auto i głośniej trąbi. Pociągi przyjeżdżają z tygodniowym opóźnieniem i nikogo to nie dziwi. Jedzenie niekiedy sprzedawane jest prosto z ziemi i również nikt nie robi z tego problemu.

Prelekcja Pana Piotra w dużej mierze obalała mity, które narosły wokół Indii. Przeciętnemu Europejczykowi kojarzą się one bowiem z obrazami, jakie można zobaczyć w bollywoodzkich filmach, z chodzącymi po ulicach słoniami i budowlą Tadź Mahal - jak się okazuje, wcale nie największą i najbardziej reprezentatywną, chociaż na pewno najbardziej znaną. Mitem są też wszechobecne słonie - te, owszem, można spotkać, ale tylko w niektórych regionach i wcale nie tak często, jakby mogło się wydawać.

- Ta niespodziewana wyprawa do INDII była dla mnie bardzo ciekawa – podsumowuje Emilka uczennica klasy szóstej.

Autor: Urszula Graczyk